IPPD-1015-ADB0
10.1” TFT LCD, 1000nits LED Backlight, 1920 X 1200
  • 10.1" sunlight readable, high brightness
  • Resolutions: 1920 x 1200
  • Aspect ratio of 16:10
  • HDMI/DP/USB Type-C with PD
  • Wide temperature (-20℃~70℃)
  • With PCAP touch, OCA bonding
  • Low power consumption
  • BL MTBF: 30,000 hours
Model name IPPD-1015-ADB0
Description 10.1”,1000nits,1920x1200,T2070,PCAP(T=85%),OCA, Front IP44 ,AEXP-ADB0-2556, 1HDMI/1DP/1USB Type-C(PD)/1USBType-A/1Audio, DC 12V
Size 10.1”
Display area (mm) 216.81(H) x 135.5(V)
Brightness 1000 cd/m²
Resolution 1920x1200
Aspect ratio 16 : 10
Contrast ratio 1800: 1
Pixel pitch (mm) 0.1129(H) x 0.1129 (V)
Pixel per inch (PPI) 224
Viewing angle 170°(H),170°(V)
Color saturation (NTSC) 80%
Display colors 16.7M
Response time (Typical) 35ms
PAnel interface eDP
Video interface HDMI, DP, USB Type-C
Touch interface USB
Input power DC12V
Power consumption 10W (reference)