IPPD-1015-ADB0
10.1” TFT LCD, 1000nits LED Backlight, 1920 X 1200
  • 10.1" sunlight readable, high brightness
  • Resolutions: 1920 x 1200
  • Aspect ratio of 16:10
  • HDMI/DP/USB Type-C with PD
  • Wide temperature (-20℃~70℃)
  • With PCAP touch, OCA bonding
  • Low power consumption
  • BL MTBF: 30,000 hours
Main Features
  • Wide Temp
  • Touch Screen
  • Sunlight Readable
  • Low Power Consumption
The IPPD-1015-ADB0 is a 10.1 inch industrial grade sunlight readable LCD, with high brightness 1000 nits, it produces sharp images, crisp text and lifelike colors. The LED backlight technology ensures high reliability and low power consumption, suitable for outdoor application, kiosk, factory automation, military, transportation and gaming application.
Model name IPPD-1015-ADB0
Description 10.1”,1000nits,1920x1200,T2070,PCAP(T=85%),OCA, Front IP44 ,AEXP-ADB0-2556, 1HDMI/1DP/1USB Type-C(PD)/1USBType-A/1Audio, DC 12V
Size 10.1”
Display area (mm) 216.81(H) x 135.5(V)
Brightness 1000 cd/m²
Resolution 1920x1200
Aspect ratio 16 : 10
Contrast ratio 1800: 1
Pixel pitch (mm) 0.1129(H) x 0.1129 (V)
Pixel per inch (PPI) 224
Viewing angle 170°(H),170°(V)
Color saturation (NTSC) 80%
Display colors 16.7M
Response time (Typical) 35ms
PAnel interface eDP
Video interface HDMI, DP, USB Type-C
Touch interface USB
Input power DC12V
Power consumption 10W (reference)