IPPD-1563-ADB0
15.6” TFT LCD, 500nits LED Backlight, 1920 X 1080
  • Projected capacitive touch
  • Brightness 500nits
  • Resolutions: 1920 x 1080
  • HDMI/DP/USB Type-C with PD 100W
  • LED Backlight
  • Aspect ratio of 16:9
  • Low power consumption
  • BL MTBF: 100,000 hours
Main Features
  • Touch Screen
  • Low Power Consumption
The IPPD-1563-ADB0 is a 15.6 inch industrial grade LCD, with brightness 500 nits, it produces sharp images, crisp text and lifelike colors. The Ubipixel LED backlight technology ensures high reliability and low power consumption, suitable for indoor application, kiosk, factory automation, military, transportation and gaming application.
Model name IPPD-1563-ADB0
Description 15.6",500nits,1920x1080,T2070,LID on LCM, PCAP(T=85%), ADB0, 1HDMI/1DP/1VGA/1USB Type-C/1USBType-A/1Audio, DC(12V/24V)/USB-C PD 100W
Size 15.6”
Display area (mm) 344.16(H) x 193.59(V)
Brightness 500 cd/m²
Resolution 1920x1080
Aspect ratio 16 : 9
Contrast ratio 1000: 1
Pixel pitch (mm) 0.17925(H) x 0.17925 (V)
Pixel per inch (PPI) 141
Viewing angle 178°(H),178°(V)
Color saturation (NTSC) 72%
Display colors 16.2M
Response time (Typical) 25ms
PAnel interface eDP
Video interface VGA, HDMI, DP, USB Type-C
Touch interface USB
Input power DC12V
Power consumption 20W